Ադրբեջանում ստեղծվել է թեժ գիծ Ղարաբաղի հայերի համար Գաղտնիությունը երաշխավորվում է
Շուշա-Խանքենդի մայրուղու հատվածում ադրբեջանական հասարակության ակցիայի ժամանակ ադրբեջանցի իրավապաշտպան, Ադրբեջանի կանանց իրավունքների պաշտպանության կազմակերպությանն առընթեր, Դ. Ալիևայի անվան՝ «Կին. խաղաղություն և անվտանգություն» կենտրոնի ղեկավար Դիլարա Էֆենդիևան դիմել է՝ ռուս խաղաղապահների ժամանակավոր պատասխանատվության գոտում բնակվող, ազգությամբ հայ Ադրբեջանի բնակիչիներին՝ մարդասիրական օգնություն կազմակերպելու առաջարկով։
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել է Դիլարա Էֆենդիևան, չնայած անջատողականների և Ղարաբաղի ավազակապետական վարչակազմի ինքնահռչակ «պետական նախարար» Ռուբեն Վարդանյանի փորձերին՝ ճնշում գործադրել տեղի բնակիչների վրա և կանխել նրանց շփումները ադրբեջանցի իրավապաշտպանի հետ՝ նախորդ օրերի համեմատ զանգերի թիվը զգալիորեն աճել է.
«Հաշվի առնելով, որ դիմումները բազմապատիկ են դարձել, ես և իմ գործընկերները որոշեցինք թեժ գիծ ստեղծել մեր կենտրոնին կից։ Մենք պատրաստ ենք հումանիտար խնդիրներ առաջանալու դեպքում օպերատիվ արձագանքել մեր հայրենակիցների խնդրանքներին և բոլոր ջանքերը գործադրել դրանք լուծելու համար։ Թեժ գծի համար՝ +994702779911։ Մեր կողմից երաշխավորում ենք լիակատար գաղտնիություն՝ Ղարաբաղի տարածաշրջանի բոլոր բնակիչներին, ովքեր դիմել են մեզ»,- ասել է Դ.Էֆենդիևան։
Նա նաև կոչ է արել ղարաբաղցի հայերին չվախենալ ավազակախմբերի մնացորդների հաշվեհարդարից և կապ հաստատել ադրբեջանական կողմի հետ։
«Մեր ժողովուրդները երկխոսության կարիք ունեն։ Միայն միմյանց հետ շփվելով մենք կարող ենք ըմբռնել միմյանց խնդիրները և դրանց համատեղ լուծումը։ Դա կօգնի արագացնել ինտեգրացիոն գործընթացները և կծառայի համակեցության հաստատմանը»,- ամփոփել է Դ.Էֆենդիևան։

В Азербайджане создана горячая линия для карабахских армян
В ходе акции азербайджанской общественности на участке автодороги Шуша-Ханкенди азербайджанская правозащитница, руководитель центра «Женщина: мир и безопасность» при Обществе защиты прав женщин Азербайджана имени Д.Алиевой Диляра Эфендиева обратилась к проживающим в зоне временной ответственности российских миротворцев гражданам Азербайджана армянского происхождения с предложением организации помощи гуманитарного характера.
Как заявила Caliber.Az Диляра Эфендиева, несмотря на попытки сепаратистов и лично самозваного «госминистра» бандитского режима в Карабахе Рубена Варданяна оказать давление на местных жителей и помешать их контактам с азербайджанской правозащитницей, количество звонков существенно возросло по сравнению с предыдущими днями.
«Учитывая то, что обращений стало в разы больше, мною с коллегами принято решение о создании горячей линии при нашем центре. Мы готовы оперативно откликнуться на просьбы наших соотечественников в случае возникновения у них гуманитарных проблем и приложить все усилия для их решения. Номер горячий линии: +994702779911. Со своей стороны гарантируем полную конфиденциальность всем обратившимся к нам жителям Карабахского региона», - сказала Д. Эфендиева.
Она также призвала карабахских армян не опасаться репрессий со стороны остатков бандформирований и налаживать контакты с азербайджанской стороной.
«Наши народы нуждаются в диалоге. Только общаясь друг с другом мы сможем прийти к пониманию проблем друг друга и совместному их решению. Это поможет ускорить процессы интеграции и послужит налаживанию совместного проживания», - резюмировала Д. Эфендиева.